Ekspansja Tom 4, czyli nowe wyzwania

Rozpoczyna się ekspansja Pierścienia. Ludzkość może odkrywać inne planety, przenosić się tam, budować domy, miasta, tworzyć nowe cywilizację. Ale czy to na pewno jest dobre? Dodatkowy główny bohater znów staje pod ścianą, i jedynie czego chce to, aby wszystko wróciło do normy. Ale niestety, to od niego zależą losy ludzkości. Od wydarzeń z poprzedniego tomu mijają, aż dwa lata. Tyle wystarczyło by otwarły się wrota do innych światów. Bohaterowie przechodzą wewnętrzną przemianę. Ale znów nachodzi pytanie – czy to na pewno dobrze? Czy iść w kierunku nieznanego, a może zostawić sprawy tak jak są? Dodatkowo wisi w powietrzu wielka katastrofa, która już się kiedyś wydarzyła i jest całkiem możliwe, że znów zagraża.

Droga została otwarta

Fabuła czwartego tomu Ekspansji – Gorączka Ciboli autorstwa Jamesa S.A Corey’a rozpoczyna się od tego, że ludzie otrzymali możliwość (w końcu!) ekspansji innych galaktyk. Niektórzy koloniści nie czekając na badania naukowców wyruszają by dziko kolonizować obcy świat. Zamieszkują nowa planetę i nie chcą by ktoś pchał się w ich spawy. Po,i,o tego przybywają tam naukowcy nie są tym zachwyceni przez co dochodzi do zamieszek oraz licznych napaści. Z misją dyplomatyczną przybywa oczywiście Holden i jego załoga. Ma on zaprowadzić porządek w chaosie, ale czy to nie właśnie z chaosu wyłonił się nasz świat? Holden jest targany wątpliwościami oraz odkrywa, że może w cale to nie ma być misja ratunkowa, a może jest to pułapka?

Nowy wątek

Ekspansja. Tom 4. Gorączka Ciboli zawiera przesłanie, że w skórze każdego człowieka jest ukryte pierwotne zło, ale ważne jest by mu nie uleć. Dodatkowo odkrywamy nowe oblicza naszych ulubionych bohaterów, ale i jest wprowadzony powiew świeżości, czyli poznajemy Elvi, która chce poznać Nową Ziemię i odkryć jej tajemnice. Postać ciekawa i nie jest wprowadzona “na darmo”, ale ma coś do zaoferowania. No i nie zapominajmy o wątku miłosnym ,który również nie jest wprowadzony nachalnie tylko po to, aby “coś się działo”. Niebanalne rozmowy bohaterów, płynnie tocząca się akcja oraz pytania, które można wyczytać między wersami, a mogą dotknąć nas osobiście. Bo jak my byśmy się zachowali, gdybyśmy mieli możliwość przenieść się na nową planetę? Autor nie odpowiada na te pytania, one są dla nas. Bohaterzy zaś mogą jedynie być w pewnym stopniu naszymi odpowiednikami, a to już zależny z kim się utożsamiamy.

O autorze

James S.A Corey to tak na prawdę duet pisarzy since fiction Daniela Jamesa Abrahama oraz Ty Coreya Francka. Pseudonim ich powstał z połączenia drugiego imienia Jamesa, czyli Abraham oraz pierwszych liter córki Ty’a. Na podstawie książek pisanych przez tych pisarzy powstał serial ” The Expanse”. Każda z powieści powstaje raz do roku. Za swoje powieści otrzymali liczne nagrody w tym statuetkę Locus za najlepsza powieść since fiction w 2014 roku.